Kanec se šípkovou omáčkou a houskovými knedlíky naleznete zde:

Kluci v akci: recept na kančí se šípkovou i se zelím

Kluci v akci: recept na kančí se šípkovou i se zelím

So 16.11 18:25
Premiéra

V podzimních sychravých dnech se dostáváme do poetického prostředí chatové oblasti kerského lesa a místní hájenky. Zde došlo k dnes již kultovnímu sporu myslivců dvou znepřátelených vesnic, jak jej známe z legendárního filmu natočeného na motivy Hrabalova románu. Spor se vede o to, zda střeleného kance připravit se šípkovou omáčkou nebo se zelím. Štáb pořadu přijíždí na autentické místo a Ondřej s Filipem tu uvaří, vězte, kance se šípkovou i se zelím. A k tomu houskový a bramborový knedlík. Štáb pořadu přijíždí na autentické místo a Ondřej s Filipem tu uvaří kance se zelím. Vězte, na vaření kance se šípkovou omáčkou přijel dohlédnout samotný Jaromír Hanzlík!
 

Kanec se šípkovou omáčkou a houskovými knedlíky

 

 

800 g kančího hřbetu bez kosti
100 g slaniny
2 mrkve
2 petržele
¼ celeru
1 cibule
snítka tymiánu
divoké koření (celý pepř, nové koření, bobkový list, jalovec)
mletý badyán a skořice
4 lžíce krupicového cukru
200 g šípkové zavařeniny
sůl
mletý pepř
na dochucení citron, cukr
Kořenovou zeleninu a cibuli nakrájíme nahrubo. Špek nakrájíme na kostičky a vypečeme, vhodíme zeleninu, divoké koření a snítku tymiánu. Opékáme do zlatohněda, zasypeme cukrem, necháme zkaramelizovat, vmícháme šípkovou marmeládu, zarestujeme, zalijeme vodou, přivedeme k varu a vložíme osolené a opepřené maso. Zakryjeme poklicí a v troubě dusíme při 140 °C doměkka, asi 1,5 hodiny.
Když je maso měkké, vyjmeme ho a nakrájíme, omáčku rozmixujeme a podle chuti dochutíme solí, citronovou šťávou či cukrem. Chuť má být výrazná a sladkokyselá.
Podáváme s houskovým knedlíkem.
Náš tip – osvědčený recept od dědy Leopolda Zemana.
houskový knedlík (6 porcí)
2 starší rohlíky
350 g polohrubé mouky
1 kypřicí prášek do pečiva
2 lžičky soli
2 vejce
200 ml sodovky
Podle tohoto receptu připravoval knedlíky pan Leopold ještě ve svých 88 letech! Dědeček naší Marii začal s vařením až ve svých 80, ale na svém kontě měl mnoho gastronomických husarských kousků včetně těchto knedlíků.
Rohlíky nakrájíme na kostičky a můžeme je na pánvi nebo v troubě ještě mírně vysušit. Mouku smícháme s práškem do pečiva, solí, vejci a sodovkou. Vymícháme hladké těsto, do kterého vpracujeme rohlíkové kostičky, a necháme dvacet minut odležet.
Pomocí navlhčených rukou vytvarujeme dvě šišky, které ihned vhodíme do vroucí osolené vody. Nelekneme se, těsto není tuhé, pracujeme s lehkostí, avšak rychle. Vaříme dvacet minut, v polovině doby varu knedlíky otočíme. Po vyjmutí krájíme na plátky.


Kančí se zelím

 

 

8 porcí
1,2 kg kančí plece
600 g cibule
100 g sádla
divoké koření (celý pepř, nové koření, bobkový list, jalovec)
sůl
mletý pepř
1,5 l rýnského ryzlinku
voda
Cibuli nakrájíme na klínky a špek na kostičky.
Maso nakrájíme na kostky velké asi 5 x 5 cm, v míse osolíme, opepříme, pokmínujeme, přidáme bobkový list, nové koření, jalovec a promícháme. Nejprve vypečeme špek, přidáme cibuli, kterou lehce opečeme dosklovata, poté vmícháme okořeněné maso, opečeme, podlijeme vínem, dolijeme vodou, aby bylo maso zakryté, přivedeme k varu, zakryjeme poklicí a v troubě pečeme při 150 °C doměkka. Na závěr poklici odklopíme a dopečeme „na barvu. Případně vydusíme na šťávu, kterou dochutíme.
Maso podáváme se zelím a bramborovým knedlíkem.
dušené zelí
1 kg kysaného zelí
1 velká cibule
4 lžíce sádla
voda
2 lžičky kmínu
sůl
2 lžíce hladké mouky nebo 1 větší brambor
krupicový cukr
Na sádle opečeme cibuli nakrájenou na kostičky, zarestujeme kmín, vložíme vymyčkané a překrájené zelí, podlijeme vodou, osolíme a dusíme. Když je zelí měkké, dochutíme cukrem a zaprášíme moukou a ještě 15 minut provaříme nebo, pro bezlepkovou variantu, zahustíme nastrouhaným bramborem.
bramborový knedlík
1 kg brambor
2 vejce
lžíce mléka
cca 400 g hrubé mouky
3 lžíce hrubé dětské krupičky
sůl
Zde doporučujeme opět léty prověřený a nesmrtelný recept od Filipovy babičky Milenky! Ten je vždy na jistotu a výtečný! Ze záznamu můžete zhlédnout přípravu přímo od babičky Milenky!
Brambory, den předem vařené ve slupce, oloupeme, nastrouháme na hrubém okurkovém struhadle, v míse je osolíme a smícháme s vejci rozšlehanými ve lžíci mléka.
Brambory přendáme na vál posypaný moukou a postupně do nich zaděláváme mouku s krupicí, až se těsto nelepí. Z těsta vytvarujeme šišky a vaříme je v osolené vodě asi 20 minut. Po vyjmutí krájíme na kolečka.

 

Recepty v tomto dílu pořadu